آموزش تنظیمات قالب ها

Help-iconدر این صفحه میتوانید راهنما و آموزش تنظیمات قالب های وردپرس نوع اول، یعنی قالب های معمولی منتشر شده در فروشگاه قالب وردپرس گستر را ملاحظه نمایید. با استفاده از گزینه ی تنظیمات میتوانید تا حد زیادی قالب خود را شخصی سازی کنید. بعد از نصب قالب و فعال سازی آن، منویی با عنوان Theme Options به زیر منوی بخش نمایش در پیشخوان مدیریت وردپرس شما اضافه میشود که با ورود به آن گزینه های زیر در دسترس است :
theme-option01

 

 

1. General : تنظیمات عمومی
2. Featured Posts : تنظیمات اسلایدر قالب
3. Social Profiles : تظیمات شبکه های اجتماعی
4. Layout : تنظیمات تصاویر شاخص و مطالب
5. Primary Menu : تنظیمات منوهای اولیه
6. Secondary Menu : تنظیمات منوی ثانویه
7. Integration : تنظیمات کد نویسی اختصاصی
8. Ads : تنظیمات بخش تبلیغات
9. Reset Theme Options : بازگرداندن همه تنظیمات به حالت اولیه و پیشفرض
10. Support : شامل اطلاعات قالب به زبان اصلی

 

 

1. General یا تنظیمات عمومی که شامل موارد زیر میباشد و کاربرد هر یک از آنها توضیح داده شده است :

op01

 • Logo Source : در این بخش می توانید یک لوگو برای قالب خود تعیین کنید و یا با استفاده از گزینه Custom Text از یک نام و یک شعار استفاده کنید.
 • Favicon : با استفاده از این امکان می توانید یک آیکون کوچک در کنار نا و آدرس سایت خود در تب های مرورگر ها اضافه کنید. امروز په این آیکن یک امتیاز مثبت برای موتور های جستجوگر است !
 • Contact Form Email : توسط این فیلد مشخص میکنید که پیام های ثبت شده توسط فرم تماس در سایت به چه آدرس ایمیلی ارسال شود. این آدرس معمولا info@yourname.com می باشد ( به جای yourname نام دامنه شما )

 

2. Featured Posts برای تنظیمات اسلایدر قالب که شامل موارد زیر می باشد :

 • Featured Postsop02 : با استفاده از جعبه های انتخابی در این قسمت می توانید مشخص کنید که اسلایدر تصاویر در چه قسمت هایی نمایش داده شود یا نشود، قسمت های قابل انتخاب :  صفحه اصلی سایت ، صفحات استاتیک سایت ، دسته ها ، آرشیو ، برچسب ها ، نمایش پست ها ، صفحات سایت و نتایج جستجو می باشد. به طور مثال می توانید با انتخاب صفحه اصلی و صفحات مشخص کنید که اسلایدر فقط در این مکان ها نمایش داده شود.
 • Featured Posts Source : توسط ابزار های موجود در این بخش می توانید نوع اسلایدر را انتخاب کنید که 4 نوع اسلایدر در دسترس شما می باشد.
 • در نوع اول Custom Slides امکان اضافه کردن تصاویر به دلخواه شما میباشد، برای این کار کافیست تا روی کلید Add New Slide کلیک کنید و آدرس تصویر مورد نظر خود را در فیلد Image URL وارد کنید همچنین اگر مایل بودید تا برای تصویر خود یک لینک یا یک عنوان به همراه توضیحات وارد کنید می توانید از طریق Link URL و Title و Content این کار را به آسانی انجام دهید.
 • نوع دوم Category Post می باشد که با انتخاب این  نوع می توانید یکی از دسته های سایت را جهت نمایش در اسلایدر انتخاب کنید. با این کار مطالب دسته ی انتخاب شده به طور اتوماتیک در اسلایدر نمایش داده خواهد شد، همچنین تنظیم تعداد مطالب با استفاده از Number of Feautured Posts قابل تغییر می باشد.
 • نوع سوم و چهارم به ترتیب برای انتخاب مطالب دسته ها و صفحات سایت می باشند با این تفاوت که شما می توانید با استفاده از ID یا شناسه های مربوط این کار را انجام دهید و این موارد زمانی کاربرد داشته که مثلا نیاز دارید 1 مطلب از دسته A و 1 مطلب از دسته B در اسلایدر نمایش داده شود. برای به دست آوردن ID ها در وردپرس می توانید از افزونه Catch IDs استفاده کنید.
 • Slideshow Effect : با استفاده از این قسمت می توانید افکت بارگذاری تصاویر اسلایدر خود را تغییر دهید. 20 افکت مختلف برای نمایش تصاویر در اسلایدر شما به آسانی در دسترس شما می باشد.
 • Misc Options : توسط جعبه های انتخابی در این قسمت می توانید ابزار های اسلایدر را فعال یا غیر فعال کنید ، این ابزار ها شامل نمایش عنوان یا توضیحات تصاویر ، نمایش فلش های جهت نما برای تغییر تصاویر توسط کاربران ، نمایش تعداد اسلاید ها و .. می باشد.

همچنین در ادامه همین بخش با استفاده از Slides Timeout و Slides Speed می توانید سرعت تغییر تصاویر اسلاید ها یا نمایش افکت ها را مشخص کنید.

3. Social Profiles  یا تنظیمات شبکه های اجتماعی

op03

با استفاده از این آپشن می توانید با کلیک روی Add New Profile یک یا چند دکمه به صورت آیکونی برای نمایش آدرس صفحه خود در شبکه های اجتماعی به قالب خود اضافه کنید.

 

4. Layout یا تنظیمات چیدمان قالب که شامل گزینه های زیر می باشد  

 • op04“Read More” Text : توسط این فیلد می توانید متن ادامه مطلب را به دلخواه خود تغییر دهید، به طور مثال برای یک سایت با موضوع دانلود می توانید این کلید را دانلود در ادامه مطلب و … قرار دهید.
 • Footer Widgets Enabled : توسط انتخاب یا عدم انتخاب این جعبه انتخابی می توانید مشخص کنید که آیا ابزارک های ناحیه ی فوتر سایت فعال و نمایش داده شود یا خیر.
 • Featured Image Options : توسط این ابزار می توانید اندازه تصویر شاخص پست ها و مطالب سایت خود را و همچنین محل نمایش آنها را ( چپ چین ، راست چین ، وسط چین ) مشخص کنید. این امکان در 2 بخش یعنی شیوه ی نمایش در حالت توضیحات مختصر و شیوه ی نمایش در حالت فردی برای مطالب قابل دسترس می باشد ، به طور مثال شما می توانید محل و اندازه تصویر مطالب خود را در صفحه اصلی به صورت کوچک و در سمت راست تنظیم کنید و بعد از کلیک کردن کاربر روی ادامه مطلب مشخص کنید تا تصویر به صورت بزرگ تر و در وسط و نوشته ها در پایین تصویر نمایش داده شود.
 • Custom Footer Text : توسط این امکان می توانید متن دلخواه خود را در فوتر یا پا نوشت سایت خود قرار دهید به طور مثال ”  تمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ می باشد ” یا متن دلخواه شما.

5. Primary Menu و Secondary Menu یا تنظیمات منو های اولیه و ثانویه در قالب سایت

توسط ابزار های در دسترس در این بخش : امکان فعال یا غیر فعال سازی منو ها ، عنوان منو ها در نمایش سایت در موبایل ها و تغییر افکت های منو ها بپردازید.

6. Integration یا تنظیمات کد نویسی های اختصاصی که شامل بخش های زیر می باشد

po05

 • RSS Feed URL : توسط این آپشن می توانید برای خبر خوان سایت خود از آدرس دیگری استفاده کنید.
 • Custom CSS : محلی برای اضافه کردن شیوه نامه های اختصاصی شمادر هدر سایت می باشد و توانایی اضافه شدن تگ های <style></style> را به طور خودکار دارا است.
 • Head Code : محلی برای اضافه نمودن اسکریپت ها یا کد های مورد نظر شما قبل از تگ </head> که به آسانی توسط این ابزار امکان پذیر شده است.
 • Footer Code : محلی برای اضافه نمودن اسکریپت ها یا کد های مورد نظر شما قبل از تگ </body> که به آسانی توسط این ابزار امکان پذیر شده است.

 

 

7. Ads ابزاری برای اضافه کردن آسان تبلیغات در هدر سایت

در تنظیمات برخی از قالب های منتشر شده در وردپرس گستر این منو وجود داشته و این امکان را به شما میدهد تا بتوانید یک بنر تبلیغاتی در قسمت هدر سایت خود قرار دهید. برای این کار کافیست تا کد html یا اسکریپت تبلیغ مورد نظر خود را در جعبه متنی وارد کنید تا تبلیغ شما به طور خودکار در بالای سایت و سمت چپ نمایش داده شود.

8. Reset Theme Options یا بازگرداندن به تنظیمات اولیه

توسط این ابزار می توانید کلیه ی تنظیمات قالب را به حالت پیش فرض در آورده ( توجه کنید با انتخاب کلید Reset Option Now  تمام تنظیمات قبلی ذخیره شده از دست خواهد رفت )

مرا مشترک کن ! پیام مدیر : همین حالا و به صورت رایگان مشترک خبرنامه وردپرس گستر شوید تا همواره از جدیدترین بروز رسانی ها و مطالب ارسال شده در وردپرس گستر با خبر شوید ...